Senat przyjął ustawę o obniżce składki zdrowotnej. Skorzystają przedsiębiorcy
Apele lekarzy, naukowców, ekonomistów nie przekonały senatorów. Nowe przepisy wprowadzą istotne zmiany w sposobie naliczania oraz wysokości składek zdrowotnych dla osób prowadzących działalność gospodarczą.
Nowe stawki składki zdrowotnej
Zgodnie z przyjętą ustawą podstawa wymiaru składki zdrowotnej dla przedsiębiorców będzie składać się z dwóch elementów:
część zryczałtowana: wyniesie 9 proc. od 75 proc. minimalnego wynagrodzenia za pracę.
Obecnie składka ta wynosi 9 proc. od pełnej kwoty minimalnego wynagrodzenia, co oznacza obniżenie podstawy wymiaru składki.
część proporcjonalna: dotyczy przedsiębiorców osiągających wyższe dochody. Dla osób rozliczających się skalą podatkową lub podatkiem liniowym, od nadwyżki dochodów powyżej 1,5-krotności przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia, składka będzie wynosić 4,9 proc. Natomiast dla przedsiębiorców na ryczałcie, od nadwyżki przychodów powyżej 3-krotności przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia, stawka wyniesie 3,5 proc.
Dodatkowo dla przedsiębiorców opłacających podatek w formie karty podatkowej, składka zostanie obniżona do 9 proc. z 75 proc. minimalnego wynagrodzenia (obecnie jest to 9 proc. pełnego minimalnego wynagrodzenia).
Koszty dla budżetu państwa i wpływ na przedsiębiorców
Ministerstwo Finansów szacuje, że zmiany w składce zdrowotnej będą kosztować budżet państwa około 4,6 miliarda złotych rocznie. Nowe przepisy mają obowiązywać od początku 2026 roku.
Uchwalona przez Sejm ustawa wprowadza istotne zmiany w systemie naliczania składek zdrowotnych dla przedsiębiorców. Nowe przepisy mają na celu obniżenie obciążeń dla osób prowadzących działalność gospodarczą, zwłaszcza tych o niskich i średnich dochodach. Jednakże zmiany te wiążą się z kosztami dla budżetu państwa oraz potencjalnymi konsekwencjami dla finansowania systemu opieki zdrowotnej.
Za przyjęciem rządowego projektu zagłosowało 213 posłów. Przeciw było 190 parlamentarzystów. Od głosu wstrzymało się 25 posłów.
Przyjęta – mimo wielu obaw, zastrzeżeń, niejasności
Ustawa wzbudziła wiele zastrzeżeń i obaw. Wyrażano wiele obaw – dotyczących m. in. zmniejszenia środków na ochronę zdrowia, a także utrudnień w dostępie do leczenia oraz do innowacyjnych terapii.
O zapisach zawartych w ustawie dyskutowano wczoraj (wtorek, 22 kwietnia) podczas połączonego posiedzenia senackich Komisji Budżetu i Finansów Publicznych oraz Komisji Zdrowia.
Dziś – po długiej dyskusji – ustawa została przyjęta przez Senat. Za jej przyjęciem głosowało 58 osób, za odrzuceniem – 36 senatorów, 3 – wstrzymało się od głosu.
Ustawa trafi teraz na biurko Prezydenta RP. Wiele osób liczy na jej zawetowanie lub skierowanie do Trybunału Konstytucyjnego.